طراحی داخلی و نابینایان

طراحی داخلی و نابینایان

معماری هنری بصری است که از طریق حس بینایی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می­کند ، اما سوال اینجا است که این هنر چگونه توسط نابینا درک می­شود؟

با توجه به این امر که بینایی بر کلیه حواس تاثیر به سزایی دارد، اما برای طراحی فضایی مناسب نا بینایان باید سهم حس بینایی را در درک فضا حذف کنیم و طراحی خود را با در نظر گرفتن سایر حواس انجام دهیم.

در این مطلب سعی به گردآوری چند نکته مهم برای طراحی داخلی فضاهای مورد استفاده این افراد شده است.

مسلما درک نابینایان از فضای اطراف خود همانند سایرین نمی باشد اما جالب توجه است که بدانیم آنها فضای اطراف را از طریق سایر حس های خود به خوبی درک میکنند.

طراحی فضا باید بر اصل تکیه بر توانمندیهای یک فرد نابینا شکل گیرد و کمبود ناتواناییهای آنها را جبران کند. عوامل تاثیر گذار در طراحی فضاهای داخلی برای افراد نابینا و کم بینا عبارتند از:

درک رنگ : از جمله عواملی که برای درک فضا به این دسته از افراد کمک میکند استفاده از رنگ های مناسب است . رنگ های مناسبی که باید در طراحی فضا های داخلی برای این افراد استفاده کنیم شامل :

  • رنگ‌های سبز، آبی و قرمز روی زمینه‌های سیاه و سفید؛
  • رنگ‌ها و زمینه‌های متضاد آن‌ها با یکدیگر (مانند سیاه روی سفید.(

کنتراست رنگ در طراحی فضاها کمک به راهیابی و فضایابی این افراد می کند .

درک نور : نابینایان میتوانند از طریق حس لامسه ، حرارت و گرمای نور را تشخیص دهند و در نتیجه در طراحی دکوراسیون داخلی فضا های مورد استفاده این افراد به کار بردن نور با رنگ های مناسب بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

درک صوت : توجه آنها بیشتر به فرکانس های بالاست و این امر باعث درک موقعیت اشیاء در فضا میشود.

درک بافت : از جمله حس های بسیار قوی در افراد نابینا حس لامسه می باشد در نتیجه درک بافت از طریق این حس برای آنها امکان پذیر است بدین منظور توصیه می شود در طراحی های داخلی از بافت استفاده شود همچنین میتوان در فضاهایی مانند راه پله و رمپ ها از دکمه های برجسته بر روی  هندریل ها استفاده کرد.

نشانه ها و علایم : بهتر است در دکوراسیون داخلی فضاها از نشانه ها و علایم استفاده شود تا به مکان یابی این افراد کمک کند.

مبلمان : طراحی مبلمان برای فضاهایی که چنین افرادی در آن مستقر هستند باید بر اساس استاندارد های حرکتی ، بدن و امنیتشان باشد .

فرم : برای طراحی فضاهای ویژه نابینایان باید اصل طراحی هندسی را در نظر گرفت و باید از فرم های خالص هندسی در طراحی ها استفاده کنیم .

برچسب‌ها: