نورپردازی منازل

۸ ایده برای نورپردازی منازل

‎چگونه از نور در طراحی داخلی استفاده کنیم ؟

‎زمانی که به جریان فضا ، محیط و جو موجود در خانه خود فکر می کنید ، نور و روشنایی میتواند یکی از مهم ترین عناصر باشد . نور طبیعی و مصنوعی از ملزومات اصلی برای تجربه محیط هستند . روشن کردن چراغ در محیط هایی با نور ملایم تر که باعث ایجاد خواب آلودگی و آرامش می شود می تواند در افراد باعث ایجاد حس هشدار و بیداری شود .

‎۸ راه برای نورپردازی مناسب خانه و ایجاد فضایی بزرگتر و گرم تر:

۱٫ داشتن پلان روشنایی : در ابتدا باید به فعالیت ها و ویژگی های کلیدی هر اتاق و حتی سبک، مقیاس، شدت و درجه رنگ نورها  توجه کرد .

۲٫ لایه بندی روشنایی : استفاده از لایه های نوری برای ایجاد روشنایی با نورهای مختلف باعث خلق فضاهای جذاب و تغییر در شکل و اندازه اتاق ها می گردد. به طور مثال استفاده از نورهای بالا زن و آویزهای کوتاه در اتاق ها القا کننده حس بزرگی هستند و همچنین به کارگیری خوشه های نوری علاوه بر بزرگتر نشان دادن فضا حالتی صمیمی را به اتاق می دهد.

۳٫ اطمینان از کارآمد بودن روشنایی : در هر اتاق روشنایی می تواند بر شما تأثیر بگذارد و یا به شما کمک کند تا کارهای خود را بهتر و راحتتر انجام دهید. به طور مثال پخت و پز نیاز به روشنایی متمرکز بیشتری دارد ، بنابراین ترکیبی از نورهای روشن و نورهای مخفی در کابینت ها و بالای اجاق گاز، مفید است. برای خواندن ، نورپردازی انعطاف پذیر و جهت دار که از شما دورتر می باشد بهتر است. چراغ هایی که نور آنها قابل تنظیم است به سرعت تبدیل به بهترین دوست شما می شوند ، زیرا یک روش کارآمد و موثر برای تغییر سریع جو و گرما در یک اتاق هستند .

۴٫ انتخاب با دقت لامپ ها : در انتخاب لامپ ها باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • فضای شما به چه مقدار روشنایی نیاز دارد . (وات)
  • به چه جوی می خواهید برسید (درجه رنگ، به عنوان مثال رنگ های ملایم نور شبیه به نور شمع است ، در حالی که رنگ های تندتر به آسمان آبی  شبیه هستند )
  • باید مصرف انرژی را در نظر بگیرید.
  • آیا شما سعی می کنید فضای خود را طراحی کنید یا نقطه ای مرکزی ایجاد کنید ؟ ( بر اساس مقیاس، شکل یا رنگ )

۵٫ استفاده از نور برای برجسته کردن فضاهای مورد علاقتان : از نورپردازی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم برای تمرکز بر روی یک دیوار خاص ، عنصر معماری یا قسمت های کلیدی استفاده کنید . قرار دادن چراغ های دیواری به صورت متقارب در هر طرف آینه و یا شومینه گرما ، پیچیدگی و ظرافت را به یک اتاق اضافه می کند .

۶٫  مهمانان خود را جذب فضاهای منزلتان کنید : نورپردازی مناسب فضاهای مختلف باعث جذب مهمانان به آن فضا ها می شود مثلا نور پردازی در مرکز میز ناهار خوری به خوبی باعث جذب افراد می گردد.

۷٫  روشنایی راهی در شب : نیمه شب ها نور شدید حمام ها در هنگام روشن کردن ناگهانی چراغ ها باعث ایجاد زدگی چشم میشود . در نتیجه اهمیت دادن به نورپردازی سطح راهرو ها، راه پله ها و حمام ها گرما بخش و هدایت کننده خواهد بود.

۸٫ کم زیاد است :  تم ها، طرح های رنگی و مواد پایدار را در سراسر خانه حفظ کنید ، به ویژه زمانی که در نورپردازی کارآمد باشند. استفاده بیش از حد از سبک های مختلف در سراسر خانه می تواند گیج کننده و ناخوشایند باشد . استفاده از رنگ های ملایم تر نوری فضا را بزرگتر نشان می دهد، در حالی که رنگ های تیره تر حس راحتی و لوکس بودن را به فضا می دهند  .

توسط : Emma-Louise Pritchard