چیدمان اصولی مبلمان در منزل

چیدمان اصولی مبلمان در منزل

۱۰ قانون، برای چیدمان اصولی مبلمان در منزل

چینش مبلمان در فضای داخلی منزل همواره کار سخت و چالش برانگیزی بوده است. زمانی که با یک فضای خالی مواجه می شویم، واقعا درک این موضوع که چگونه مبمان را در چیدمان کنیم امری است سرگیجه آور، ما این مشکل را با چند تکنیک ساده برای شما تسهیل ساخته ایم.

یک کانون مرکزی تشکیل دهید

کانون مرکزی در اینجا به معنی محلی است که فعالیت های منزل در آن نقطه به صورت متمرکز روی می دهد، شاید تماشای تلوزیون باشد، شاید هم محلی برای مکالمه و وقت گذرانی، اما آن نقطه ی مرکزی بر مبنای ماهیت فعالیت شما باید وجود داشته باشد تا مبلمان حولش قرار بگیرد.

مبل ها را به دیوار نچسبانید

حتی درباره ی مساحت های کوچک هم نچسباندن مبل به دیوار می تواند در نهایت باعث به وجود آمدن فضایی باز تر و راحت تر شود. مبل ها را در وسط و با فاصله ی مشخص از دیوارها قرار دهید.

 

محیط مکالمه ایجاد کنید

نباید مبل ها را آن قدر دور از هم قرار دهید که برای مکالمه لازم باشد داد کشید یا گردن را نزدیک برد، دقیقا بر عکس، حتی در صورتی که مبلمان شما به صورت مستقیم چیده نشده باشد، این که امکان برقراری مکالمه به راحتی و بی دردسر میسر شود امری است دوست داشتنی و مطلوب.

بین دست مبل خود هارمونی ایجاد کنید

منظور این دست که یک قسمت را تماما با کاناپه و طرف دیگر را با مبل های تک کوچک نچینید، باید در یک دست مبل هارمونی از نظر اندازه مبلمان رعایت شده باشد.

رفت و آمد را در نظر بگیرید

مبلمان شما باید به گونه ای چیده شود که مشکلی برای رفت و آمد افراد ایجاد نکند. در نتیجه از مسائل فوق العاده مهم شناخت جریان ترافیک رفت و آمد افراد در محیط داخلی است.

از قالیچه ی مناسب استفاده کنید

در چیدمان مبلمان، آن قالیچه ای مناسب است که تمامی اعضای مختلف مبلمان را روی لبه ی خود نگهدارد، کوچک تر بودن، یا بزرگتر بودن قالیچه کار را خراب می کند.

میز قهوه خوری را بزرگ انتخاب کنید

درباره ی میز قهوه خوری می توان حکم کلی داد، هر چه بزرگتر انتخاب کنید بهتر است. هم کاکرد بهتری دارد هم جنبه های زیبایی شناسانه ی بالاتری ایجاد می کند.

میز باید نزدیک مبل باشد

ایده آل این است که شخص ناچار به بلند شدن و گذاشتن مثلا فنجانش روی میز نباشد. یعنی بتوان از همان محلی که می نشیند، به میز دسترسی داشته باشد.

نور هم در چیدمان مبلمان تاثیر گذار است!

همان طور که گفتیم مبل ها پس از چیدمان تشکیل یک گروه عملکردی می دهند، در نتیجه مهم است که چگونه روی آن ها نور تابانیده شود، این بخش را بهتر می توانید در مقالات مربوط به نورپردازی محیط داخلی مشاهده کنید.

از آثار هنری استفاده کنید

در اطراف مبل های خود مجسمه، تصویر یا المان های تزیین کننده ای قرار دهید که با ساختار کلی نقش و طرح مبلمان های شما همخوانی داشته باشد.

توجه داشته باشید ۱۰ مولفه ای که برای چیدمان مبلمان معرفی کردیم را باید به صورت معجون وار رعایت کنید، یعنی گاهی شرایط منزل شما به گونه ای است که رعایت کردن یکی دیگری را به حاشیه می راند، اما هنر شما باید این باشد که به طور حداکثری تمامی موارد را به کار بگیرد.