مدرن یا معاصر ؛ تفاوت در چیست ؟

در مقالات گذشته به بررسی اجمالی خصوصیات پنج سبک پرکاربرد طراحی داخلی پرداختیم . اما بخاطر داغ بودن بحث دو سبک مدرن (Modern Style)  و سبک معاصر (Contemporary Style)

به مطالعه دقیق تر و برسی شباهت ها و تفاوت های آنها پرداختیم . در ادامه این مقاله با ما همراه باشید ؛

اکثر علاقمندان به موضوع معماری و طراحی داخلی گمان میکنند که سبک های “معاصر” و “مدرن” یکی هستند در صورتی که این دو سبک در عین شباهت ها ، تفاوت های زیادی نیز با هم دارند .

سبک “مدرن” به دوره ای از گذشته اختصاص دارد ، دوره زمانی در بین حدود دهه بیست تا هفتاد میلادی ؛ در صورتیکه سبک “معاصر” نگاهی به زمان حال و آینده دارد .

تفاوت ها

سبک مدرن غالبا با مواد و مصالح طبیعی ارائه شده و مصالحی مانند چوب و گیاهان دکوراتیو نقش عمده ای در شکل گیری آن ایفا میکنند ، در صورتیکه شیشه ، انواع استیل و آهن آلات ، بتن و انواع سرامیک های پرسلانی در دکوراسیون داخلی سبک معاصر دخیل هستند .

از نظر رنگ بندی طراحی داخلی معاصر اغلب به سایه های رنگ مشکی سفید و خاکستری تمایل دارد و  اگر رنگی به آن اضافه میشود به عنوان رنگ شکست و  اغلب از رنگ های با تناژ خالص و تند مانند قرمز پررنگ، نارنجی یا زرد است. در عین حال رنگ های طراحی مدرن عموما دارای رنگ طبیعی تر مانند فیروزه ای، قهوه ای و سبز زیتونی هستند .

شباهت ها

هر دو سبک طراحی دارای سه عنصر مشترک هستند که تلفیق ، هماهنگی و به کارگیری آنها در فضا باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری در دکوراسیون داخلی مورد انتظار شما خواهد شد.

از این شباهت ها میتوان به زیبایی شناختی مینیمالیستی اشاره کرد . هردو سبک علاوه بر حفظ زیبایی های بصری ،  عملکردگرا هستند و در طراحی شان از تزئینات پرجزئیات و اضافه پرهیز شده است .

کارشناسان معماری داخلی عقیده دارند که استفاده از خطوط صاف و راست گوشه در فرم و ساختار را میتوان امضای این دو سبک در طراحی داخلی نام برد .

شباهت دیگر ، ایجاد حس فضایی باز در چشم مخاطب است که در ایران به اصطلاح عامیانه به آن ” فضای دل باز ” گفته میشود . حرکت افراد به راحتی بین همه فضاها جریان دارد و یکپارچگی رنگ و جنس اجزای مختلف فضا ، حس یکدست بودن و باز بودن آن را بیشتر میکند .

شما کدام را انتخاب میکنید ؟ مدرن یا معاصر …