فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی چیست؟

چینی ها را باید رب النوع شناخت ارتباطات انسانی و طبیعی دانست. آن ها از دیرباز به دنبال یافتن راه هایی تعاملی بودند تا پیوند انسان با محیط زیست را در مثبت ترین حالت ممکن تنظیم کنند. نتیجه ی این تلاش و ممارست مداوم، در طراحی دکوراسیون و ساخت سرپناه هم تجلی یافته است.

اگر بخواهیم خیلی خلاصه فنگ شویی را در معماری توضیح دهیم، باید بگوییم که از ابتدایی ترین طرحی که نگاشته می شود، تا نهایی ترین اقدامات نازک کاری و دکور، مثلا رنگ آمیزی را می توان بر اساس آموزه های فنگ شویی اجرا کرد.

فنگ شویی در لغت به معنی باد و آب است، اما فحوای آن بهره گیری هوشمندانه از آب، باد، خاک، آتش و فلز است، به نوعی که سرپناه و چیدمان سازه های آدمی را در بهترین حالت طبیعت بنا کند.

فنگ شویی جهت سازه، پلان معماری

بر اساس منطقه ی جغرافیایی، نحوه ی طلوع و غروب خورشید، ارتفاع و بسیاری دیگر از عوامل، در گام اول می توان جهت مناسب  و چیدمان صحیح دکوراسیون را تعیین کرد. این امور بر مبنای یافتن “چی”، که نوعی از انرژی است و باید در حالت “مثبت” خود قرار بگیرد، به وقوع می پیوندند.

پس از این تعیین وضعیت کلی، می توان امور جزئی تر را پیش برد، اما توجه به یک امر ضروری است، در منطق فنگ شویی بی نظمی جایی ندارد و همه چیز باید از روی “تناسب” در اندازه و مکان صحیح قرار داشته باشد.

فنگ شویی و دکوراسیون داخلی

در مکتب و فلسفه ی فنگ شویی سلامت روح و جسم حرف اول را می زند، در نتیجه توازن و تعادل المان های مختلف جایگاه والایی دارد. از آن جا که همه چیز نماد و استعاره است، باید در انتخاب رنگ، شکل و طرح تک تک مولفه های طراحی داخلی وسواس به خرج داد. مثلا درب خانه را قرمز می سازند، زیرا در ورود وخروج به خانه رنگ قرمز که نشانه ی بخت و اقبال خوش است، می تواند سلامت و اوقات دلپذیر را در بیرون و درون خانه به ارمغان آورد. از این مثال ها فراوان است، اما به کل طراحی بر مبنای مکتب فنگ شویی یک تخصص فوق العاده عمیق ، جامع و گسترده است، اگر به فلسفه ی چینی علاقه دارید، شاید بد نباشد درباره ی دکوراسیون منزل خود، آموزه های فنگ شویی را به کار بگیرید.