طراحی داخلی و فیلم های ترسناک

طراحی داخلی و فیلم های ترسناک

عکس ها را ورق بزنید …

طراحی داخلی می تواند احساس ترس تولید کند

همواره پروژه های طراحی داخلی منازل مسکونی نیستند که قرار باشد در آن ها آرامش به حداکثر ممکن برسد. به طور مشابه یک طراح داخلی در تمام عمر خود برای خلق محیط های تجاری و اداری استخدام نمی شود تا بهره وری را بیشینه سازد. گاهی پروژه ها عجیب و غریبند، مثلا طراحی داخلی دکور یا لوکیشن یک فیلم ترسناک، بله در این شرایط هم می توان دست کرد در کشکول آموزه های “طراحی و دکوراسیون” و چند تکنیک و دستورالعمل اجرایی بیرون کشید. در زیر نمونه هایی آورده ایم از این موضوع.

یک پنجره، از فیلم The Awakening 

پنجره هایی با مساحت و نقش های شکسته در طیف وسیعی از پروژه های سینمایی به کار گرفته می شوند، زمانی که نور را به صورت شکسته و خشن به داخل فضا دعوت می کنیم ناخودآگاه کمی از احساس آرامش فرد مخدوش می شود(در پروژه های شخصی این کار نکنید!). پنجره های بالای پروژه را بنگرید.

رنگ و الگوهای عجیب، یک تصویر از The Shining

اگر فکر می کنید طراحی داخلی تنها با استفاده از تاریکی و قدمت و کهنگی زیبایی خلق می کند سخت در اشتباهید. شاهکار استنلی کوبریک نابغه ی سینمای دنیا چیز دیگری نشان می دهد. گاه رنگ و چند طرح هندسی به تنهایی روح و روان آدمی را مضطرب می سازد.

اغراق و شلوغی طراحی، پرده ای از The Babadook

صحنه ای که مشاهده می کنید متعلق به خانه ی یک مادر تنها(بیوه) و کودکی است سرگردان. نیاز زیادی به تعریف و شرح و بسط نیست که نشان دهیم چگونه اغراق در چیدمان و استفاده بیش از حد از المان های دکوری می تواند سرگردانی و تشویش را تصویر کند.

فضای خلوت رعب آور The Ring

نقطه ی عکس این مورد هم کاملا بر قرار است، زمانی که فضا بیش از حد خلوت باقی بماند، آرامش ذهنی تمام و کمال رخت بر می بندد.

جمع بندی

اگر چه مطالب ارائه شده در این قسمت برای تمامی مخاطبان بار اجرایی ندارد، اما تاکیدی است چند باره به این موضوع که می توان با هنر طراحی داخلی احساسات یک انسان را دستخوش تغییر ساخت. گاهی برای ترس، گاهی برای آرامش و گاهی برای ارتقای بهره وری در کار. توجه داشته باشید که تصمیمات غیر کارشناسی گاهی ناخواسته مشکل می سازد، سخن آخر این که طراحی داخلی را جدی بگیرید، در روح و روانتان تاثیر بسزایی دارد.