طراحی داخلی دفاتر کار

طراحی داخلی دفاتر کار

امروزه طراحی داخلی فضاهای اداری بسیار حائز اهمیت است از این رو تیم طراحان دکوراسیون داخلی استودیو کوژ همواره در تلاش هستند که این فضاها را به صورت اصولی و خاص طراحی نمایند .
در این مطلب به معرفی اجمالی فضاهای یک دفتر کار پرداختیم که به طور کلی بخش های زیر است:

فضاهای  عمومی و دسترسی ها،

بخش هایی که به عنوان فضاهای تقسیم هستند مانند  ورودی ، پذیرش ، مسیر های دسترسی و راهرو ها ! طراحی چنین فضاهایی باید به گونه ای باشد که رفت و آمد مخاطبین و نیز کارکنان موجب سلب آسایش هر کدام نگردد ، بدین منظور ما در روند طراحی های خود تلاش می کنیم حریم اینگونه فضاها را به طرق مختلف از فضاهای اصلی جدا کنیم تا ازدحام یا رفت آمد ها باعث برهم خوردن تمرکز در اتاق های دیگر نشود. رنگ به کار رفته در این فضاها هم از جمله عوامل مهم می باشد از این رو پیشنهاد می کنیم برای آن از خطوط ، اتمسفر و رنگ های هویت بصری برند استفاده شود ، بکارگیری رنگ های گرم متناسب با رنگ های سازمانی برند در بخش های ورودی و پذیرش علاوه بر ایجاد زیبایی بصری باعث نوعی حس خوشامد گویی به مخاطبان می شود.

اتاق ها،

به علت کار مداوم کارکنان باید از نور پردازی مناسبی بر خوردار باشند ، چراغ های SMD یا COB رایج در بازار به صورت توکار یا روکار زیر سقف جهت تامین نور عمومی اتاق بکار گرفته میشوند ، البته استفاده از نورهای موضعی را نباید فراموش کرد چون باعث افزایش تمرکز و دقت کارکنان  میشوند ، نورهای موضعی به صورت چراغ های آویز بالای میزها یا چراغ های مطالعه در بازار قابل خریداری هستند.پیشنهاد می شود رنگ نور چراغ های انتخابی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کلوین (واحد سنجش رنگ نور) درنظر گرفته شوند شادابی و روشنایی اتاق باهم تامین شود . فضای کار دفاتر اداری را می توان به صورت پلان بسته ، باز و یا ترکیب این دو طراحی نمود . طراحی با پلان باز بدین منظور شکل گرفت که افرادی که دارای کارهای مرتبط هستند با مشارکت یکدیگر کار کنند و اینگونه افزایش بهره وری را سبب شوند. برای حل مشکل آلودگی صوتی فضاهای کار با پلان باز می توان از پارتیشن ها با جنس های مختلف آکوستیکی استفاده نمود ، .در این فضاها حتی رنگ مبلمان هم می تواند بر میزان کارایی افراد تاثیر گذارد ، توصیه می شود در طراحی داخلی این فضاها حتما از رنگ هایی استفاده شود که علاوه بر تناسب با ماهیت کاری جاری در آن فضا ، معرف هویت برند باشند .

فضاهای خصوصی (مدیریتی)،

به عنوان اصلی ترین فضاها می باشد در نتیجه دکوراسیون داخلی و چیدمان مبلمان این فضا بسیار اهمیت دارد، ایده هایبرای طراحی خاص دیوار پشت میز مدیریت ،استفاده از یک میز کنفرانس کوچک یا  قرار دادن یک ست مبلمان برای مهمان در مقابل میز مدیر و نیز استفاده از کف پوش های گرم مانند لمینیت و پارکت ، موکت یا حتی چرم که حس قدرت را القا میکنند از جمله عوامل مهم در طراحی این فضا می باشند . اتاق کنفرانس از دیگر بخش های فضای مدیریتی است که عموما شامل اتاقی است نسبتا بزرگتر که برای مجامع عمومی طراحی می شود و نیاز به یک میز بزرگ ، LCD و ویدئو پروژکشن دارد. در طراحی اینگونه بخش ها میتوان از چهارچوب طراحی سازمانی کمی فاصله گرفت و با اضافه کردن المان های لوکس و تزئینی مورد نیاز اتاق های مدیر که عموما میهمانان مهم آن شرکت در آن در رفت آمد هستند فضایی مجلل ، لوکس ، مدرن و در عین حال کاربردی ایجاد کرد .

پس از توجه به طراحی تک تک این فضا ها به مصالح به کار رفته در فضاهای اداری هم باید توجه کنیم ، تمامی مصالح به کار رفته در دیوارها ، کف و سقف نیز باید ترجیحا قابل شست و شو ،عایق صوتی ، ضد آتش سوزی ، دارای سرعت نصب بالا باشند . مصالح کف علاوه بر موارد ذکر شده نباید لغزنده باشند ،اما در عین حال انعکاس دهنده مناسب نور و آکوستیک نیز باید باشند . سقف ها را میتوان با توجه به زمینه فعالیت سازمان و سبک طراحی مورد نیاز آن متفاوت طراحی کرد مثلا میتوان لوله های تاسیسات را به صورت اکسپوز بر روی سقف طراحی نمود.

از عوامل بسیار مهم در طراحی داخلی فصاهای اداری توجه به مسائل ارگونومیک است که شامل ایجاد فاصله مناسب برای کاربران با صفحه مانیتور ، ارتفاع مناسب میز کامپیوتر است ، همچنین توجه به قابل تنظیم بودن ارتفاع صندلی ها و حتی ضخامت تشک صندلی ، جنس رویه آن ، لبه جلویی صندلی و عرض پشتی صندلی در طراحی مبلمان چنین فضاهایی بسیار حائز اهمیت است.

پیشنهاد کوژ برای ارتقا سطح کارایی کارکنان این است که بخشی را به عنوان فضای استراحت با به وجود آوردن نوعی سرگرمی ایجاد کنید و نیز می توان برای افزایش میزان خلاقیت کارکنان اتاق هایی را به عنوان اتاق فکر و یا اتاق ملاقات کوچک در نظر گرفت چنین فضاهایی به افراد کمک میکند تا بیشتر با یکدیگر در ارتباط باشند و نتیجه این امر پیشرفت روز افزون آن فضای اداری می باشد.