طراحی داخلی در دالان زمان

طراحی داخلی در دالان زمان

عکس ها را ورق بزنید ….

از قرن بیست به نوزده
همواره بررسی هایی که در یک قاب گذر زمان و تغییرات بشری را نمایش می دهند جالب توجه هستند. این که بشر از چه طریق گذر کرده از چیزی که بوده و پس از یک رهایی قابل تامل رسیده به آن چیزی که هست. طراحی داخلی از این قضیه بیرون نیست و سرگذشت فوق العاده ای دارد، به همین خاطر تصمیم گرفتیم پلی بزنیم به قرن گذشته و نگاه کنیم چگونه به عصر ۲۰۰۰ میلادی وارد شدیم، در این سفر همراه ما باشید و پای در دالان زمان بگذراید.
۱۹۲۰
ترکیبی از اشکال هندسی و تصاویر غیر معمولی که در اجرا و واقعیت خاص و منحصر به فرد هستند. این دوره را باید تشبیه به تصاویر سحرآمیز هالیوودی کنیم، جادویی ناشناخته آما نزدیک و صمیمی.

۱۹۳۰
در این دهه روح کلی طراحی ۱۹۲۰ حفظ می شود اما رنگ و لعابی رسمی تر فضاها بخشیده می شود. تصویر بهتر از هر چیزی گویای وضعیت طراحی داخلی این دهه است.

۱۹۴۰
فضای سیاسی/تاریخی این دهه مجال چندانی برای عرض اندام طراحی داخلی باقی نمی گذاشت. مردها درگیر سیاست بودند و نظامی گری، زن ها هم به سر کار می رفتند و کسی خیلی خانه نبود، در نتیجه ترندی معرفی نشد.
۱۹۵۰
پس از یک دهه سکون و سکوت، ناگهان انفجار رخ داد. رنگ های پر زرق برق وارد داستان شدند و طراحی داخلی به کل زیر و رو شد. این دهه را باید شروع تاثیرگذاری کار طراحان آمریکایی بر دنیای طراحی داخلی نامید، رنگ یخچال به تنهایی شاهد تحولات این دهه است.

۱۹۶۰
پیشرفت صنایع پتروشیمی و پدید آمدن وسایل و لوازم منزل پلاستیکی و چوبی. این دهه شصت میلادی هم فرزند خلف بازه ی زمانی قبل از خود بود، خلاقیت ها در این دهه بی نظیر بوده اند.

۱۹۷۰
مثلث رنگی زرد، قهوه ای و نارنجی شکل گرفت و پلان های وسیعی و باز جای خود را پیدا کردند. البته در دهه هفتاد گیاهان هم به فضای داخلی منازل ورود کردند.

۱۹۸۰
دهه ی هشتاد جوری است که یا از آن متنفر خواهید بود و یا عاشقش خواهید شد. عده ای این دوره را بازگشت به عقب و دسته ای دیگر تجلی سنت ها می نامند. این دهه هر چه که بود نگاهی تجملی و شلوغ را در طراحی داخلی نهادینه کرد.

۱۹۹۰
در آستانه ورود به ۲۰۰۰ تکنولوژی بشر به جایی رسیده بود که بتواند طرح و نقش های گوناگون فضای داخلی را به کار بگیرد، در واقع از اینجا به بعد سال های ترکیب و نوآوری در داشته های گذشته است.