طراحی خانه کوچک

طراحی داخلی یک خانه درختی

تیم معماری: Malan Vorster Architecture Interior Design

محل احداث: Cape Town, South Africa

طراحان ارشد: Pieter Malan, Jan-Heyn Vorster

مساحت: ۱۱۷٫۰ m2

سال احداث: ۲۰۱۶

تصاویر از: Adam Letch, Mickey Hoyle

به نقل از تیم طراحی، ایده ی اجرایی این پروژه همانند اکثریت قریب به اتفاق مثال ها، خلق فضایی جادویی، زیبا و در عین حال مدرن در فضایی محدود(۱۱۷مترمربع) بوده است.

آن طور که کارفرما سفارش را ارائه داده بوده اولویت دنج بودن و همسان به نظر رسیدن پروژه با محیط زیست اطراف بوده است، در نتیجه طراحان و تیم معماری ایده ی کلی کار را از روی شکل درختان گرد انتخاب کرده اند. نکته ی دیگر محل قرار گیری این پروژه در جنگل است، اگر دقت کنید به خوبی مشخص است که انگار ابتدا این خانه ساخته شده و سپس حیاتی دورش احداث شده، حال آن که همه می دانیم که عکس این موضوع صادق است اما به دلیل هوشمندی در انتخاب محل و جهت گیری پروژه تصویر تا این اندازه بی نظیر است.

حال نوبت به طراحی داخلی می رسد. این پروژه حاصل ترکیب طرح های فکر شده ی هندسی و اجرای هنرمندانه ی نقشه های مهندسی است. ابتدا به منحنی های موجود در سقف نگاه کنید که چطور الوارهای چوب را در هم تنیده اند و بعد به آن جعبه پله ی گرد توجه کنید.

عنصری که نباید از آن فراموش کرد ستون های گردی است که از پی سازه تا بالاترین ارتفاع را یک پارچه ساخته اند.

اگر پلان کلی طرح را می خواهید، در خدمت شما است. همانطور که مشاهده می کنید بازهم زیبایی از دل سادگی بیرون آمده. یک چارگوش، که در طولِ دوسومِ هر ضلع، میزبانِ یک نمی دایره است. یعنی طراحی براساس تناسبات طلایی.

این هم از نمای پروژه. قرار دادن این تصویر بیشتر برای نمایش چالش های مهندسی اجرای طرح معماری بوده است. البته می توان تشخیص داد که در پروژه هایی تا این اندازه حساب شده، همان گام اول، طرح معماری، طراحی داخلی، اجرای مهندسی و بعضا دکوراسیون داخلی هم مشخص می شوند.

 

به پروژه های چوبی علاقه دارید؟ فکر طراحی یک منزل ویلایی به این شکل را در سر می پرورانید؟ فکر شما هر چه قدر بلندپروازانه ما آماده ی عینیت بخشیدن به آن هستیم.