طراحی اتاق پذیرایی متسطیل شکل

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیل شکل

طراحی مدرن در سال های اخیر روی آورده به کار کردن در پلان های منظم و از میان آن ها، مستطیل یکی از محبوب ترین ها است. همین امر سبب می شود که پس از طراحی پلان، فضاهای جزئی که پدید می آیند(حیاط خلوت، پذیرایی، اتاق خواب، سرویس ها، پارکینگ و هر چه که فکرش را بکنیم)، همه برش هایی باشند مستطیلی از یک پلان مادر. در همین راستا بر آن شدیم تا در میان خیل مقالاتی که منتشر می کنیم، نگاهی داشته باشیم به چیدمان اتاق پذیرایی مستطیل شکل که امروزه یکی از ترندهای طراحی داخلی ایرانی به حساب می آید.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیل شکل، نیازمند خلاقیت

این که بتوانید از دل یک پلان خشک، اتمسفری لطیف و کارکردی بیرون بکشید، نیازمند خرج خلاقیت است. اما توجه داشته باشید که خلاقیت شما باید ساختاری هدفمند و هوشمندانه داشته باشد. به این معنی که در چارچوب تقسیمات هندسی قرار گیرد و با کلیت فضای مستطیلی سر تضاد نداشته باشد.

به عنوان مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید که پذیرایی مستیل شکل با استفاده از یک دست مبل راحتی که به صورت ال(L) چیده شده است، چند تابلوی نقاشی و یک کفپوش و قالیچه، چگونه رنگارنگ و متنوع، چشم را نوازش می دهد.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیل شکل، وابسته به توجه و ریزبینی

همان طور که ذکر شد، چیدمان در فضاهای مستطیل شکل، باید همسان با ضرباهنگ کلی پلان، یعنی همان شکل منظم هندسیِ مستطیل صورت گیرد. اما این مطلب به معنی تن دادن به طراحی بی روح و ماشینی نیست، گاهی استفاده از یک گلدان، یا پشتی هایی رنگارنگ می تواند جریان سیال طراحی دکوراسیون داخلی را زنده کند(در تصویر بعدی به روکش صندلی ها توجه کنید).

 

اگر دقت کرده باشید متوجه این امر می شوید که تمامی المان های استفاده شده در چیدمان این اتاق پذیرایی خود مستطیل هایی هستند که مقیاس و اندازه ی متفاوت و مخصوص به خود را دارند. از پله های چوبی گرفته، تا تابلوهای روی دیوار، از قالیچه گرفته تا میزچوبی مقابل.

به عنوان نتیجه گیری و حسن ختام بحث اجازه دهید این دو اصل را بیان کنیم، در چیدمان دکوراسیون اتاق پذیرایی متسطیل شکل،

  1. توجه به قالب های مستطیلی و
  2. استفاده از خلاقیت و رنگ در جزئیات

ضروری است.