دکوراسیون داخلی منازل

دکوراسیون داخلی منازل

امروزه تمایل افراد به طراحی دکوراسیون داخلی و یا بازسازی منازلشان به دلیل افزایش بازدهی فیزیکی و روانی بیشتر شده است.

در طراحی داخلی منزل و تبدیل آن به یک فضای دلنشین باید به مساحت هر یک از فضا ها، نحوه استفاده از اتاق ها و نیز ارتباطشان با یکدیگر توجه کنیم . عملکرد هر یک از اتاق ها به منظور انتخاب متریال مناسب و جذاب بسیار مهم می باشد بدین منظور طراحان داخلی باید با آگاهی و شناختی که از مشخصات فنی مصالح دارند و با توجه به مسائل زیبایی شناختی دست به انتخاب متریال بزنند . توجه به نور و کیفیت آن از دیگر عوامل مهم در طراحی داخلی می باشد و برای زنده و سیال نشان دادن فضا باید از منابع نور طبیعی استفاده کرد. از دیگر مواردی که در دکوراسیون داخلی منازل مهم می باشد توجه به سیرکولاسیون حرکتی و ایجاد نظم در سلسله مراتب حرکت از فضاهای عمومی به سمت فضاهای خصوصی می باشد. نظم در ساماندهی فضاهای داخلی باید به یک نقطه اوج مثلا سالن پذیرایی برسد تا سلسله مراتب فضاها معنی پیدا کند . در کنار این اصول توجه به اصل تناسبات و اندازه ها حائز اهمیت می باشد معمولاً اندازه عناصر مختلف فضا را با مقیاس انسان یا ابعاد و اندازه بدن او می‌سنجند، اما گاهی لازم است برای تأکید بر عناصری خاص، از قوانین تناسب خارج شد و توجه را به سمت خاصی جلب کرد. در نهایت انتخاب سبک دکوراسیون داخلی باید با توجه به امکانات فضاها صورت گیرد.

انتخاب نورپردازی، رنگ، متریال، مبلمان و لوازم جانبی و به طور کلی طراحی دکوراسیون داخلی باید با توجه به نیازها و شخصیت شما باشد تا بتواند خانه را به یک فضای زندگی و واسطه ای برای لذت بردن تبدیل کند .

در مقاله های بعدی به بررسی اصول طراحی دکوراسیون داخلی بخش های مختلف یک فضای مسکونی مانند: آشپزخانه، اتاق خواب و … می پردازیم .