دکوراسیون داخلی ایکیا

دکوراسیون داخلی ایکیا و خلاصه ای بر دوره ی رویایی IKEA

امروز از مردی می نویسیم که طراحی داخلی به او مدیون است. بنا کننده ی امپراطوری IKEA در سال ۲۰۱۸ دیگر نیست و عالم طراحی داخلی یک خالق بزرگ را از دست داده است. سال ۱۹۴۳ وقتی تنها ۱۷ سال داشت، مزرعه ی پدری را تبدیل به کارگاه شخصی کرد و در طول سال های بعد، از هیچ، همه چیز آفرید.

در این نوشته نگاهی داشته ایم به Ingvar Kamprad و چگونگی خلق IKEA سپس سری خواهیم زد به محصولات و نوآوری هایی که از طریق این کمپانی به دنیای طراحی داخلی وارد شدند و تاثیر شگرفی که گذاشتند. مطالعه ی این محتوا به هنرجویان طراحی داخلی، علاقه مندان و البته صاحبان کسب و کارهای مشابه توصیه می شود.

واژه ی IKEA به ترتیب از اول واژه های نام و نام خانوداگی او، مزرعه ی پدری و در آخر محله و مکان اقامت او تشکیل شده است. اما آن چه در طول سالیان دراز این کمپانی را به موفقیت رهنمون ساخت تولید محصولات با کیفیت در قیمت های نازل و ناچیز بود. پایبندی بی چون و چرا به این سیاست در نهایت سبب شد که IKEA امروزه یکی از پرچمداران طراحی داخلی نام بگیرد.

اگر چه این شرکت ریشه ی سوئدی دارد، اما بازار هدف خود را بریتانیا قرار داده بود و به سال ۱۹۸۷ اولین فروشگاه خود را در انگلستان افتتاح کرد. انگلیسی ها به سبب آداب و رسوم خاص و تجملات ویژه ای که دارند به خلاقیت IKEA و ارائه ی محصولات ارزان روی خوش نشان ندادند تا ۱۹۹۶ و راه اندازی کمپینی که از بانوان بریتانیایی می خواست خودشان باشند، بی ترس آن چه را دوست دارند و فکر می کنند زیبا است را تهیه کنند، نه اینکه مدام پیرو یک سری چارچوب های از پیش نوشته شده حرکت کنند.

جالب اینکه این کمپین با نام “Chuck out that Chintz” فورا اثر خود را گذاشت و IKEA سنگر بریتانیا را نیز فتح کرد.

از آن روز تا اکنون انگلیسی ها به عقب باز نگشته اند و محصولات IKEA اعم از قفسه کتاب، صندلی، تخت، کمد، انواع میز و مبلمان و هر آن چه که فکرش را بکنید روز به روز توفیق بیشتری کسب کرده اند.دلیل این موفقیت ساده است، ارائه ی زیبایی در چارچوب های ریز و جمع و جور با قیمتی ناچیز. درون فروشگاه IKEA می شوید و هر خرید شبیه یک هدیه ی شخصی است که به خود می دهید.

برچسب‌ها: