اینستالیشن آرت در دکوراسیون داخلی

اینستالیشن آرت در دکوراسیون داخلی

هنر اینستالیشن یا اینستالیشن آرت، هنر نصب یا راه اندازی آثار سه بعدی در دکوراسیون داخلی می باشد و مانند بسیاری از جنبش هایی که هنر مدرن و معاصر را تشکیل می دهند، این هنر بر پایه نوآوری و مفهوم گرایی شکل گرفته است.  بطور کلی این واژه جهت چیدمان در فضاهای داخلی بکار می رود و در مقابل به چیدمان فضای بیرون از فضای داخلی لند آرت می گویند، با این حال مرز بین این دو واژه با یکدیگر هم‌پوشانی دارد. این هنر در دهه ۱۹۷۰ مطرح شد، اما ریشه های آن را می توان در آثار هنرمندانی چون مارسل دوشان و آبجکت‌های هنری کورت شویترس در گذشته مشاهده کرد .

معمولا طراحان داخلی نصب این قطعات را برای مکان هایی خاص استفاده می کنند زیرا دکوراسیون داخلی فضا را به صورت سفارشی و تعاملی در می آورد. یکی از توانایی های اینستالیشن آرت در دکوراسیون داخلی برقراری ارتباط فیزیکی با مراجعه کنندگان می باشد. این ویژگی منحصر به فرد در فضا علاوه بر تسهیل برقراری ارتباط بین ناظران و آثار هنری دیدگاه های جدید و متفاوتی را از هنر به افراد می دهد همچنین زمانی که آنها را در دکوراسیون داخلی با ابعاد بزرگ استفاده کنیم به تماشاگران حس فضایی بزرگتر از محیط زندگی شان را القا می کنیم.

‎استفاده از هنر اینستالیشن می تواند از خیلی ساده تا خیلی پیچیده باشد و بر خلاف هنر مجسمه سازی، نقاشی و هنرهای مشابه، در طراحی داخلی مکان هایی خاص چون برخی از گالری ها و یا موزه ها که میخواهیم دکوراسیون داخلی آنها منحصر به فرد باشد استفاده می شود.

کاربری این هنر در دکوراسیون داخلی بسیار گسترده است و به کانسپت هنرمند و نیز متریال مورد استفاده که می تواند به صورت طبیعی و یا دست ساز باشد بستگی دارد و اجرای آن می تواند به صورت موقت، گذرا و یا ماندگار در یک فضا باشد.