اهمیت طراحی داخلی

عموم مردم بیشترین ساعات عمر خود را درون فضاهای سرپوشیده منازل ، ادارات ، مراکز آموزشی ، موسسات اداری و تجاری و اماکن عمومی سپری می کنند.
دکور فضای داخلی خانه زمانی که جمعیت خانواده رو به فزونی می گذارد و بچه ها کمی بزرگ می شوند گاهی به فراموشی سپرده می شود. گاهی کمبود جا، گاهی هم درگیری و مشغله های دیگر سبب می شود این اصل مهم را فراموش کنند. این در حالیست که دکور خانه در شرایطی که خانواده ای دور هم هستند باید معرف فضای خانوادگی آن باشد. می توان حس گرمی و دورهم بودن اعضای خانواده را از طریق دکوراسیون فضا منتقل کرد و فضایی صمیمی و دلنشین برای همه افراد خانواده ایجاد کرد.
توجه به چگونگی طراحی ، رنگ آمیزی ، چیدمان و نورپردازی این فضای داخلی بسیار مهم و قابل توجه است، زیرا اثر مستقیم بر روان و نشاط انسان ها داشته و بدون اینکه متوجه شویم سببب افزایش یا کاهش انگیزش در تلاش های روزانه می شود، و در یک کلام اینکه تاثیر به سزا و عمیقی در زندگی ما دارد.
تغییر دکوراسیون محل زندگی باعث تغییر نوع نگاه دیگران به شما و در واقع تغییر نگاه خود به زندگیتان میشود .

مبلمان چیست
بنا به تعریف مبلمان در دیکشنری آکسفورد، قطعات قابل جابجایی در خانه های مسکونی و دفاتر تجاری یا اماکن عمومی (در واقع تمام فضاهای داخلی و حتی خارجی که مبلمان شهری نامیده می شود ) مبلمان نام دارد.در واقع این تعریف شامل مبلمانی که در بخش هایی از دکوراسیون اتاق نصب شده اند ،نمی باشد یا ممکن است بتوان آنها را مبلمان معماری نامید.
بنابرین وسیله ای که برای نشستن استفاده می شود در تمامی اشکال مختلف آن از سه پایه کوتاه با طرح زنی شیر دوش که کنار گاو قرار می گیرد تا اریکه سلطنتی مرتفعی که جهت سلطنت و حکومت ساخته شده همگی در زمره مبلمان به شمار می روند.
شناخت فضا و درک مفاهیم پایه دکوراسیون از قبیل مقیاس ،تناسب، خط، تعادل، تقارن و ریتم و هارمونی از الزامات و اصول چیدمان حساب شده است که با مشاوره و آنالیز فضا توسط فرد متخصص ، بدست می آید.
مقیاس و تناسب
مقیاس و تناسب باهم و در دست هم عمل می کنند. مقیاس در حقیقت همان اندازه عناصر و فضا و تناسب رابطه ای است که از نظر اندازه بین اکسسوری و قسمت های مختلف فضا وجود دارد. برای مثال گفته می شود اندازه پنجره با اندازه اتاق متناسب است . ایجاد تناسب بین مقیاس عناصر و قسمت های مختلف فضا هرگز محدود به یک سری قوانین و قواعد خاص نمی شود مثلا گاهی عناصر خیلی کوچک در در یک فضای بزرگ یا عناصر بسیار یزرگ در فضایی کوچک می توتنند جلوه ای مناسب پیدا کنند .
خطوط
یک فضا معمولا با خطوط متعددی تعریف می شود. فضای دوبعدی از سطوح تختی از قبیل دیوارها، کف و سقف تشکیل می شود. اضافه کردن عمق ، فضا را سه بعدی می کند. در برخی از فضاها خطوط علاوه بر تعریف فیزیک فضا، می توانند تاثیر متنوع دیگری نیز بر فضا بگذارند. برای مثال : خطوط عمودی بر رسمیت و وقار دکوراسیون فضا بیافزاید و سقف را بلندتر جلوه دهند. خطوط افقی نیز تاثیر زیادی در ایجاد آرامش و سکون در دکوراسیون هر فضا دارند. خطوط منحنی لطافت و نرمی احساس حاکم بر دکوراسیون را افزایش می دهند .
تعادل
تعادل از دیگر مفاهیم مربوط به فضاست. این مفهوم به وجود توازن و تعادل بین فرم ها و اشکال موجود در یک فضا اطاق می شود. برای مثال تمام وسایل و اکسسوری که در یک فضا قرار می گیرند باید با کل فضایی که در آن قرار دارند هم خوانی و تناسب داشته باشند. با وجود تعادل در دکوراسیون، رابطه بین عناصر با یکدیگر طبیعی به نظر می رسد و دیدن آنها برای چشم راحت تر می شود. برای مثال نصب دو قاب هم اندازه و هم وزن کنارهم روی دیوار بسیار متعادل و شکیل است در حالی که نصب دو قاب با سایز و وزن متفاوت کنارهم هیچ جذابیتی نخواهد داشت.
تقارن
تقارن به معنی قراردادن دو عنصر شبیه به هم از نظر اندازه و شکل در دوطرف یک قسمت مرکزی است. وجود تقارن در دکوراسیون و استفاده از اشیا به صورت متقارن در فضا سبب می شود تا چیدمان حالتی رسمی به خود بگیرد حال اینکه چیدمان هایی که در آن از عناصر به صورت نامتقارن استفاده می شود حالتی غیررسمی دارند.
هارمونی و ریتم
هارمونی در دکوراسیون زمانی به وجود می آیدکه تمام عناصر و وسایل موجود در فضا به نحوی با یکدیگر مرتبط باشند، به گفته دیگر همه عناصر در فضا به نحوی یک طیف رنگی یا طرحی مشترک یا نزدیک به هم را در خود داشته باشند. هارمونی باعث میشود تمام وسایل یا اکسسوری ها در قسمت های مختلف فضا به هم مربوط شوند در حالیکه ریتم سبب میشود تا زیبایی و جذابیت در قسمت های مختلف فضا جریان داشته باشد.